Google Search Console’da Engellenen CSS/JS Kaynaklarını Bulmak ve Hataları Gidermek

Son zamanlarda Google botun sitenizde CSS veya Javascript kaynaklarından birine ulaşamadığına dair bir uyarı mesajı aldınız mı? Peki, bu engellenen kaynakları nasıl bulacağınızı biliyor musunuz? Google bazı üçüncü parti kaynakların yanlış alarm verdiğini kabul etse de sitenizde hala farkında olmadığınız erişim engelli kaynaklar olabilir.

Bu engellenen kaynakları bulmak için Google’ın gönderdiği mesajdaki uzun talimatları izlemek yerine çok daha kısa bir yolu tercih edebilirsiniz. Nitekim Google size gönderdiği mesajda her sayfayı tek tek gezmenizi ve Google gibi gör özelliğini çalıştırmanızı istiyor, tahmin edebileceğiniz gibi kolay bir iş değil.

Diğer yöntem ise Google’ın sayfalarınızı gezerken bulduğu hâlihazırda raporlanmış hatalara göz atmak. Bunu yaparken Google’ın ne kadar zamandır bu hatalarla karşılaştığını da analiz edebilirsiniz.

Google Webmaster Araçları dahilindeki Google Search Console üzerinde “Engellenen Kaynaklar” isimli bir alan mevcut.


Bu alana girip incelemek istediğiniz siteyi seçtikten sonra hangi kaynakların engelli olduğunu ve toplamda kaç sayfayı etkilediğini görebilirsiniz.

Listelenen kaynaklardan birine tıkladığınızda ise bu kaynağın hata verdiği tüm sayfaların listesine ulaşabilirsiniz.

An itibari ile özellikle WordPress kullanan ve diğer birçok web sitesinde bu hataya rastlanıyor ve bazı eklentiler site sahiplerinin haberi bile olmadan kaynakların engellenmesine sebebiyet veriyor. Bu mesajları yanlış alarm olarak nitelendirip silmeden önce Webmaster Araçlarındaki “Engellenen Kaynaklar” kısmına bir göz atmanızda fayda var.

Şayet engelini bulup kaldırdığınız CSS ve ya JavaScript dosyalarınız varsa Google’ın tekrar sitenizi gezinmesini bekleyebilir ve ya bu kaynakların URL’sini kendiniz tekrar dizine ekleyebilirsiniz.

Eğer bir Robots.txt dosyanız varsa .css ve .js uzantılarına Allow vermeniz bu hatayı çözümlemenize yardımcı olacaktır.

Yorum yapın