Kaliteli Bir Bloga Sahip Olmanız İçin 10 Basit Öneri

Özellikle yeni blog sahiplerinin mutlaka değerlendirmeye alması gereken 10 öneriyi aşağıda listelemeye çalıştım. Tabii ki kaliteli bir blog için daha fazlası gerekiyor ama ilk etapta bu önerileri dikkate alarak işe koyulabilirsiniz.

Akılda kalıcı ve SEO uyumlu bir domain (alan adı) seçin.
Ziyaretçilerin blogunuza daha kolay gelmesi ve blogunuzun arama motorlarında daha kolay bulunabilmesi için en uygun seçimi yapın.

Devamlı geliştirilen ve esnek bir blog altyapısı seçin.
Uzun vadeli planlar yapmalı ve Dünya’nın en büyük blog altyapısı olan WordPress’i seçmelisiniz. Tema ve eklenti çeşitliliği ile rakiplerinizin bir adım önüne geçebilirsiniz.

Blog konunuz ile alakalı en uygun temayı seçin.
Seçtiğiniz temanın sizin isteklerinize cevap verebileceğinden emin olun. Bir makyaj blogunuz var ise haber teması seçmeniz çok mantıklı gözükmüyor, tabii ki tema üstünde değişiklikler yapmayı bilmiyorsanız.

Yüksek kaliteli ve içerik ile alakalı görseller kullanın.
Unutmayın ki görsellik her zaman önemlidir, içeriğiniz ile alakalı görseller kullanarak içeriğinizi zenginleştirin.

Hakkında, İletişim ve Reklam sayfaları oluşturun.
Ziyaretçiler sizin kim olduğunuzu merak ediyor olabilirler ve bunun için hakkında sayfası oluşturup kendinizi tanıtın. İletişim sayfası ve Reklam sayfası oluşturarak da olası reklam teklifleri gelmesi durumunda ulaşılabilir olun.

İçerik sayfalarınıza sosyal paylaşım butonları ekleyin.
Blog içeriklerinizin sosyal ağlarda paylaşılabilmesi için içerik sayfalarına sosyal paylaşım butonları ekleyin. Sosyal medyanın gücünü ziyaretçilerinizin paylaşımları ile lehinize çevirebilirsiniz.

Blog istatistiklerinizi takip edin.
Google Analytics, Google Search Console ve Yandex Metrika gibi ücretsiz araçları kullanarak blogunuza gelen ziyaretçilerin istatistiklerine sahip olabilir ve bu veriler doğrultusunda stratejiler geliştirebilirsiniz.

Kendinize bir hedef koyun.
Hedefiniz 6 ay sonunda blogumda 30 farklı içerik sayfası olacak da olabilir, 6 ay sonunda blogunuza günlük 1000 ziyaretçi hedefi de olabilir. Gerçekten ne istediğinizi bilirseniz hedefinize ulaşmanız da o kadar kolay olur.

İçerik olarak benzer blogları inceleyin.
Blog içeriğiniz ile alakalı benzer blogları bulup onları inceleyin. Onların yaptıkları yanlışları tespit ederseniz sizin de o yanlışlardan kaçınmanız daha kolay olur ve doğru hamleleri yapmanız kolaylaşır.

Ziyaretçilerinizin yorumlarını dikkate alın.
Ziyaretçilerden gelen yorumları yabana atmayın. Unutmayın ki sadık ziyaretçiler bir blogun olmazsa olmazıdır.

Aklınıza takılan sorular var ise veya daha fazla bilgi almak istiyorsanız benle iletişime geçebilirsiniz.

Yorum yapın